top of page
Intertwined

TEDAVİLER

Ekran Resmi 2019-06-19 01.32.59.png

GÖMÜK 20 YAŞ DİŞ ÇEKİMİ

20 yaş dişi genelde insanlarda 20 li yaşlarda çıktığı için bu adı almıştır. Bazı ülkelerde bu dişler akıl dişi olarak adlandırılmaktadır. 20 yaş dişleri ağızın en gerisinde olan 8 numaralı dişler olarak belirtilir. Bu dişler bazen yönlerini şaşırarak normal dişler gibi aşağıdan yukarı veya yukarıdan aşağıya çıkma eğilimi yerine öndeki dişe dayanarak yamuk ve yatay pozisyonda çıkma eğilimi gösterirler. 

Diğer dişler gibi işe yararlar öğütmeye yardımcı olurlar, ilerleyen yanındaki dişlere zarar geldiğinde eksildiğinde köprü yapılmasında destek olabilirler. Her görülen 20 yaş dişi çekilecek anlamına gelmemektedir. Çoğu zaman kurtarıcı rol üstlenmektedir.

Normal pozisyonda ve yolunda olmayan, yan çıkan 20 yaş dişleri her zaman sorunludur. Ağrı yapabilir, öndeki dişi çürütebilir, öndeki dişleri ittirdiği için ön dişlerin çarpık olmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda 20 yaş dişi çekilmelidir. Yan çıkan dişler öndeki dişlere basınç yapabilir ve çeşitli iltihaplanmalara, yüzde şişliklere ve kuvvetli ağrılara yol açabilir. İltihaplı 20 lik dişlerde öncelikle antibiyotik tedavisi başlanır ve iltihaplanma yok edilir. Kemiği eritemediği için yukarıya düzgün şekilde çıkamayan 20 lik diş cerrahi müdahele ile eritemediği kemik kısmının alınarak 20 lik dişi çıkartılır.

Gömük 20 yaş dişleri çekimi sırasındalokal anestezi aracılığı ile sinir iletisi durdurulduğundanhasta herhangi bir ağrı hissetmez. Alt çene üst çeneye göre biraz daha zor uyuşmaktadır. Gömük 20 yaş dişlerin pozisyonları farklı olsa bile bazıları kemiğin altında yer alabiliyor bazıları diş eti altında yer alabiliyor. Kemiğin altında yer alan 20 yaş dişlerinin operasyonu birazdaha fazla sürmesine rağmen operasyon süresince herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Kemiğin üzerinde yer alan sadece diş eti retansiyonu olan gömük 20 yaş dişlerinde ise çok daha kısa bir operasyon ve operasyon sonrası daha rahat geçen bir tedavi süreci gerçekleşir. Eğer kemik kaldırılarak alınmış gömük 20 yaş dişi var ise bu operasyondan sonra 1-2 gün ağrı oluşabilir. Bu ağrılarda yine doktorunuzun reçeteleyeceği ağrı kesiciler ile önlenecektir..

Eğer dikiş atıldıysa, ki bir çoğunda dikiş atılır, 1 hafta sonra dikişler alınır ve hastamızın hiçbir sıkıntısı kalmaz. Gömülü diş çekildikten sonra ilk 1-2 gün ağrılar ve şişlikler olabilir. Özellikle dikkat edilmesi gereken dikişin attırılmamasıdır. Dikişlerin atmaması için de ağız çok fazla açılmamalı, yumuşak ve sıvı gıdaların tüketilmesi tercih edilmelidir. Dikişler alındıktan sonraki bakım sürecinde ise şunlara dikkat edilmesi gerekiyor oradaki diş boşluğu hemen kapanmamaktadır. Öncelikli olarak diş eti kapanır ve daha sonra zamanla alttan kemik dolduğu zaman o boşluk kapanıyor doğal olarak o diş boşluğuna girecek olan gıdaların enfekte olmaması ve sürekli olarak dilimizle o bölgeyle oynamamamız gerekiyor.

bottom of page